Mapillary


Mapillary, haritalamayı ölçeklendiren ve otomatikleştiren sokak düzeyinde görüntü platformudur. Bir gözün sokakta gördüğü herşeyi veriye dönüştürür.

Harita verilerini eski yöntemlerden daha hızlı ve daha ucuz hale getirmenin ve bu verileri herkesin kullanımına sunmanın ölçeklenebilir bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.

Mapillary fotoğraflardan ürettiği verileri itibariyle rakipsiz konumdadır. Bu verileri üretebilen cihazlar piyasada bulunmakla birlikte hemen hepsi çok pahalı cihazlar olup verilerinin birçok operatör ile işlenmesi gerekmektedir. İş ortağımız Mapillary ile kameraları kullanarak haritaları ölçeklendirmekte ve otomatikleştirmekteyiz. Mapillary herhangi bir yerde herhangi bir kamera ile veri toplayabilme kolaylığı sunmaktadır. Otomatik coğrafi veri üretim çalışmaları yapılabilmektedir.

Her Kamera ile, Her Yerde

Hangi veriler Üretilir?

  • Konum Özelliği kazanmış trafik verileri elde edilir.
  • Konum özelliği kazanmış sokak varlıkları elde edilir.
  • Çöp konteynerleri, yaya geçitleri, binalar, reklam panoları, dükkân ve mağaza levhaları, elektrik ve aydınlatma direkleri, binalar, yeşil alanlar, yollar veri olarak elde edilebilecektir.

Elde edilen bu veriler ışında sokakta ki hemen her şeyi konumuyla bildiğimiz bir veri tabanı ortaya çıkacaktır. Bu sayede dönüş yasakları, girilmez levhaları gibi bilgilere sahip olduğumuz için daha doğru rotalama yapabiliyor olacağız. Fotoğraflardan konteyner bilgileri çıkarılabildiği için ilçede nerede hangi konteyner var bileceğiz.

Plaka ve insan yüzlerinin %99,9 otomatik olarak gizlenir.

Çok basit, 4 adımda verileri üretilebilir.